Uporaba interneta je naša vsakodnevna praksa. Informacije, ki jih najdemo na raznih spletnih straneh, so nam dostopne na vsakem koraku, prav tako lahko v katerem koli trenutku dneva spletno nakupujemo, se izobražujemo ali pa se zgolj preprosto zabavamo. Z delovanjem spletnih strani pa je tesno povezano samo gostovanje spletnih strani. Vse bolj priljubljen postaja tudi hrvaški hosting.
Ko omenjamo gostovanje spletnih strani, imamo v mislih najem prostora na skupnem strežniku. To omogoča neprestano delovanje spletnih strani ter nenehen dostop do informacij, ki so ponujene na neki spletni strani. Nekateri se odločijo tudi za gostovanje izven meja države – pogosta izbira za vse tiste, ki želijo delovati na Hrvaškem, je tako hrvaški hosting.
Izbira hrvaškega hostinga
Gostovanje spletnih strani je torej povezano z najemom prostora na strežniku, torej zmogljivem računalniku, ki neprestano deluje. Pri tem je poskrbljeno za ustrezno strokovno podporo in vzdrževanje potrebne sodobne tehnologije, posledično pa je spletna stran – in s tem tudi informacije, predstavljene na njej – nenehno dostopna vsem uporabnikom spleta.
Ko se odločamo za spletno gostovanje, lahko izbiramo med različnimi paketi storitev oziroma ponudbami različnih ponudnikov. Pogosta izbira, sploh za tiste, ki želijo svoje storitve razširiti na hrvaški trg, je tako hrvaški hosting. Hitrost delovanja spletne strani je zagotovo pomemben dejavnik, v kolikor želimo uspešno prodreti na tuji trg.
Prednosti hrvaškega hostinga
Če želimo širiti svoje storitve tudi v tujino, je nujno, da poskrbimo za hitro in zanesljivo delovanje spletne strani.
V kolikor smo se odločili, da želimo naše izdelke oziroma storitve predstaviti hrvaškemu trgu, je smiselno, da se odločimo za hrvaški hosting. Poslovanje bo tako nemoteno, optimalno ter učinkovito, saj strežniki znotraj države, v kateri želimo predstaviti svoje izdelke, delujejo hitreje.
Gostovanje spletnih strani v državi, v kateri želimo poslovati, je zagotovo prava izbira. Strežniki so namreč prilagojeni za specifike neke države oziroma skladni s potrebami prebivalcev. Hrvaški hosting je torej odlična izbira za vse, ki želijo Hrvate seznaniti s svojo ponudbo. Kot v Sloveniji so tudi na Hrvaškem na voljo številni ponudniki, ki omogočajo pestro ponudbo storitev. Izbiramo lahko med deljenimi strežniki, VPN strežniki, namenskimi strežniki ter strežniki v oblaku. Tako bodo tudi zahtevnejši uporabniki našli nekaj zase.
SSL certifikat – osnovne informacije
Za ustrezno delovanje spletnih strani je potrebno zadostiti številnim zahtevam. Ko brskamo po spletu in iščemo najrazličnejše informacije, se marsikdo niti ne zaveda oziroma ne pomisli, da je pred postavitvijo spletne strani potrebno poskrbeti za najrazličnejše stvari, kot so spletno gostovanje, izbira domene, SSL certifikat …
SSL certifikat je element, ki poskrbi za varnost spletne strani. Internetni certifikati oz. varnostni certifikati zagotavljajo varnost obiskane spletne strani oziroma varno izmenjavo podatkov med uporabniki in strežnikom. Je torej sestavni del vsake spletne strani, ki želi večjo obiskanost. Na voljo je več različnih certifikatov, za katerega se bomo odločili, pa je odvisno od naših želja in potreb.
Nujnost SSL certifikata
Digitalno varnostno potrdilo oz. SSL certifikat zagotavlja resničnost oz. relevantnost izbrane spletne strani. V kolikor za to ne poskrbimo, bodo obiskovalci naše spletne strani opozorjeni, da spletno mesto ni varno, kar bo marsikoga odvrnilo od nadaljnjega brskanja. Če smo lastniki spletne trgovine oziroma na naši spletni strani ponujamo storitve, za katere želimo, da zanje izve čim več ljudi, je torej SSL certifikat nujen.
Varnostni certifikati zagotavljajo varen pretok spletnih podatkov. To je še posebej pomembno, kadar gre za spletno plačevanje in delo z občutljivimi podatki. Spletne strani, ki poskrbijo za SSL certifikat (ali več le-teh), je varna, osebni podatki pa zavarovani. V kolikor ni poskrbljeno za varnostne certifikate, ostanejo spletne strani nezaščitene ter potencialno nevarne.
Vrste SSL certifikatov
Internetni certifikati oz. SSL certifikat torej zagotavlja varnost, zasebnost in verodostojnost obiskane spletne strani. Izbiramo lahko med različnimi SSL certifikati, odvisno do naših potreb in zahtev. Certifikati se med seboj razlikujejo tudi po stopnji zaščite, ki jo zagotavljajo. Govorimo lahko o domenskem, poslovnem in razširjenem certifikatu. Domenski SSL certifikati nudijo najosnovnejšo varnostno zaščito in so zelo pogosta izbira. So cenovno ugodni, aktivirani pa so hitro in enostavno.
V kolikor se odločimo za poslovni SSL certifikat, bomo poskrbeli za večjo varnost; osebni podatki obiskovalcev spletne strani bodo tako bolj varni. Največjo stopnjo zaščite pa zagotavljajo razširjeni SSL certifikati. Da je izbrana spletna stran opremljena z razširjenim SSL certifikatom, nas opozori tudi zelen okvirček v naslovni vrstici. Ko se odločamo za certifikat, je torej smiselno razmisliti tudi o tem, kaj želimo z izbranim certifikatom sporočiti obiskovalcem naše spletne strani.